Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2837
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu popularyzuje kulturę ludową

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Środa, 28 marca 2012, 12:26
Aktualizacja: 15:27
Autor: red
Fot. Anna Błaszczyk
Starosta Robert Ławski nagrodził wystawców i uczestników konkursu ,,Kultywowanie tradycji świątecznych w powiecie wałbrzyskim – Wielkanoc 2012". W tegorocznej edycji zwyciężyła wielkanocna propozycja kulinarna przygotowana przez państwa Wiesławę i Lesława Pawłow z gospodarstwa agroturystycznego ,,Wesołówka". Dzieci próbowały swoich sił w zdobieniu pisanek oraz przygotowały występu artystycznego na temat wiosny.

- Zależy nam na propagowaniu i kultywowaniu wiedzy o tradycjach świątecznych naszego regionu, na pokazywaniu tych gospodarstw agroturystycznych Ziemi Wałbrzyskiej, które oprócz komfortowej bazy noclegowej, mają także do zaoferowania dobrą i smaczną kuchnię - mówił podczas konkursu starosta Robert Ławski. - Pamiętamy także o artystach rzemiosła ludowego, dlatego też specjalnie dla nich zorganizowaliśmy dziś wystawę, na której prezentują wielkanocne ozdoby świąteczne, a dla najmłodszych konkurs na najpiękniejszą pisankę i palmę.

Do wielkanocnej edycji konkursu zakwalifikowało się dziesięć dwuosobowych zespołów z terenu powiatu wałbrzyskiego. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie stoiska konkursowego oraz dwóch, dowolnych potraw. Zarówno dekoracja stoiska, jak i dobór potraw, miały bezpośrednio nawiązywać do tradycji świąt wielkanocnych.

Siedmioosobowa komisja konkursowa - pod przewodnictwem Katarzyny Modrzejewskiej radnej powiatu wałbrzyskiego - oceniała pracę zespołów, biorąc pod uwagę dwa kryteria: pierwsze - sposób przygotowania i podania potraw, ich walory smakowe oraz związek potraw z tradycją wielkanocną, drugie - dekorację stoiska, zwracając w szczególności uwagę na elementy nawiązujące do tradycji świąt wielkanocnych.
- Jak co roku, wszystkie potrawy są bardzo dobre, więc komisja ma naprawdę trudne zadanie - komentował pracę komisji konkursowej Robert Ławski.

Ostatecznie w konkursie ,, Kultywowanie tradycji świątecznych w powiecie wałbrzyskim - Wielkanoc 2012" zwyciężyli państwo Wiesława i Lesław Pawłow z Gospodarstwa Agroturystycznego „Wesołówka" z Głuszycy Górnej, którzy przygotowali kaczkę nadziewaną oraz roladę z fileta z gęsi. Drugie miejsce zajęły Zofia Sosnowska i Wioletta Mierzejewska z Gospodarstwa Agroturystycznego „Zacisze Trzech Gór" z Jedliny Zdroju za przygotowanie faszerowanego królika oraz wędzonkę świąteczną. Trzecie miejsce ,,zgotowali" sobie Józefa i Jerzy Rodak z Jugowic za barszczyk biały wielkanocny i karczek z suszonymi śliwkami oraz żurawiną.

Kulinarne zmagania uczestników uprzyjemnił występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuszycy Górnej, których Robert Ławski nagrodził koszem słodyczy. Najmłodszych uczestników Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu nagrodziło także w konkursie na najpiękniejszą pisankę.

Poza konkursem swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali też uczniowie - młodzi gastronomicy z Zespołu Szkół nr 7 z Wałbrzycha oraz z głuszyckiego Zespołu Szkół.

Konkurs zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wałbrzychy przy współudziale Powiatowego Zespołu Doradców Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wałbrzychu i Centrum Kultury - Miejskiej Biblioteka Publiczna w Głuszycy. Nagrody dla uczestników i wystawców ufundował starosta Robert Ławski.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group