Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3686
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zapadł wyrok w sprawie korupcji wyborczej

Piątek, 27 maja 2016, 13:01
Aktualizacja: Sobota, 28 maja 2016, 7:27
Autor: red
Wałbrzych: Zapadł wyrok w sprawie korupcji wyborczej
Fot. red
Przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu zapadł wyrok w sprawie korupcji podczas wyborów samorządowych w Wałbrzychu w 2010 roku.

Sąd uznał Stefanosa E. - byłego radnego miejskiego oraz byłego Przewodniczącego Zarządu WZWiK, za winnego kierowania popełnieniem przestępstw tzw. przekupstwa wyborczego przez pięciu mieszkańców Wałbrzycha (tzw. sprawstwo kierownicze) i skazał go na karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby 4 lat oraz wymierzył grzywnę w wysokości 5000 zł.

Tym samym wyrokiem sąd uznał za winnych popełnienia przestępstw przekupstwa wyborczego byłego pracownika ochrony w WPWK Mirosława P. oraz mieszkanki Śródmieścia: Agnieszkę L. i Karolinę A., wymierzając im kary od roku i 4 miesięcy do roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kar na okres próby wynoszący 4 lata.

Za winnego udziału w tzw. kupowaniu głosów podczas wyborów został także uznany Robert S., wobec którego sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary i wymierzył mu karę 8 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem świadczenia nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Wcześniej, wyrokiem z maja 2015 roku, Sąd Rejonowy w Wałbrzychu skazał za udział w korupcji wyborczej Stefana W., któremu zarzucono działanie wspólnie i w porozumieniu z wymienionymi wyżej osobami.

Sąd uznał także mieszkańca Wałbrzycha Marcina K. za winnego przestępstwa tzw. sprzedajności wyborczej, to jest przyjęcia pieniędzy w kwocie 40 zł za oddanie głosu na kandydatów z listy nr 4 KW Platformy Obywatelskiej i wymierzył mu za to karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby.

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował w grudniu 2011 roku zarzucając oskarżonym Robertowi S. Mirosławowi P., Agnieszce L., Karolinie A. i Stefanowi W., że działając wspólnie i w porozumieniu udzielili w dniu wyborów samorządowych (21 listopada 2010 roku) korzyści majątkowych w łącznej kwocie 8.000 złotych w postaci pieniędzy i alkoholu, nieustalonym mieszkańcom wałbrzyskich dzielnic Śródmieście, Sobięcin i Podgórze, uprawnionym do głosowania, w celu skłonienia ich do głosowania w wyborach samorządowych na określone osoby kandydujące do rady miasta, rady powiatu i na Prezydenta Miasta Wałbrzycha z listy nr 4 KW PO, to jest na Stefanosa Ewangielu, Piotra Głąba, Jana Jóskowskiego i Piotra Kruczkowskiego. Oskarżonym tym zarzucono także, że w dniu 5 grudnia 2010 roku działając w podobny sposób i w takim samym składzie osobowym, udzielili korzyści majątkowych w łącznej kwocie 5.000 złotych, nieustalonym mieszkańcom wałbrzyskich dzielnic Podzamcze, Piaskowa Góra, Śródmieście, Biały Kamień, Nowe Miasto i Podgórze uprawnionym do głosowania, w celu skłonienia ich do głosowania w drugiej turze wyborów Prezydenta Miasta Wałbrzycha na kandydata z tej samej listy wyborczej.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Świdnicy

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group