Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3621
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 4 miliony na strażnicę. Czy to oznacza szczęśliwe zakończenie?

Wtorek, 19 lipca 2011, 8:04
Aktualizacja: 8:10
Autor: Sven
Wałbrzych: 4 miliony na strażnicę. Czy to oznacza szczęśliwe zakończenie?
Fot. Sven
Budowa strażnicy przy ulicy Ogrodowej to jedna z najdłużej trwających inwestycji w Wałbrzychu. Wreszcie jednak może zostać ukończona za rządowe pieniądze.

- Ukończenie budowy strażnicy to dla nas jeden z priorytetów. W sumie, w tym roku na ten cel udało się nam pozyskać dodatkowo ponad 5,5 mln zł – mówił na konferencji prasowej Robert Ławski.

W obecnej sytuacji możemy założyć, że strażnica zostanie oddana do użytku w 2012 roku. Jednak historia tej budowy sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy powstała koncepcja, która padła wraz z realnym socjalizmem. Powrócono do niej na przełomie wieków.

To, że w tym rejonie miasta potrzebna jest jednostka ratownicza, nie podlega dyskusji. Podzamcze, Piaskowa Góra, Szczawienko, obszar strefy ekonomicznej, Książ są w zakresie obowiązków strażaków z Białego Kamienia. Dojazd zajmuje piętnaście minut. To czasem zbyt długo… Dzięki nowej strażnicy bezpieczniej poczują się nie tylko mieszkańcy wspomnianych dzielnic, ale także gmin Stare Bogaczowice i Czarny Bór (dzięki budowanej obwodnicy Szczawna – Zdroju).

Budowa, choć niemrawo, ruszyła w 2003 roku. W 2006 roku nastąpiła restrukturyzacja Państwowej Straży Pożarnej. Zlikwidowana została jednostka przy ulicy Noworudzkiej, zmniejszono liczbę strażaków, a budowę wstrzymano.
Sprawa nabrała tempa w grudniu ubiegłego roku, po objęciu urzędu starosty przez Roberta Ławskiego. Do starostwa trafił wówczas wreszcie projekt, który miał być oddany w 2009 roku. Zostały złożone dokumenty w celu uzyskania nowego pozwolenia na budowę, uwzględniającego zmiany w konstrukcji budynku.

Do rozwiązania pozostał tylko jeden problem – pieniądze. Inwestycja nie została uwzględniona w budżecie województwa na 2011 rok. W 2011 roku Starosta Robert Ławski i Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu Grzegorz Kułak wspierani przez poseł Izabelę Mrzygłocką intensywnie lobbowali w tej sprawie w MSWiA, w efekcie czego decyzją Ministra Finansów z dn.12 lipca br. zostały przyznane 4 mln zł na realizację inwestycji ,,Budowa strażnicy przeciwpożarowej Komendy Miejskiej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej Wałbrzych-Podzamcze".

Pieniądze zostały przyznane z rezerwy celowej budżetu państwa ujętej w ustawie budżetowej na rok 2011 i zostaną za nie wykonane: budowlane roboty wykończeniowe (tynki, stropy podwieszane, posadzki, stolarka drzwiowa),wewnętrzne roboty instalacji wodno-kanalizacyjne, wewnętrzne roboty instalacji elektrycznych i teletechnicznych, instalacja wentylacji mechanicznej, instalacja sprzężonego powietrza oraz zamontowany agregat prądotwórczy.

Strażnica jest niezbędna, wiec mamy nadzieję, ze już nikt i nic nie stanie na przeszkodzie jej ukończenia, a wałbrzyszanie będą mogli poczuć się bezpieczniej.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group