Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Panel edukacyjny w starostwie

Środa, 28 marca 2012, 14:16
Aktualizacja: 15:26
Autor: Sven
Wałbrzych: Panel edukacyjny w starostwie
Fot. Sven
O edukacji i rozwoju zasobów ludzkich rozmawiano w starostwie powiatowym w Wałbrzychu. Był to już czwarty panel dyskusyjny z zaplanowanych siedmiu.

Był to czwarty już panel dyskusyjny z cyklu "Rozwój powiatu wałbrzyskiego w nowej perspektywie finansowania Unii Europejskiej", który wiąże się z rozpoczęciem prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014-2020.

Spotkanie miało dwie części. Najpierw Barbara Dziubak z Departamentu EFS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zaprezentowała efekty wsparcia rozwoju zasobów ludzkich z Europejskiego Funduszu Społecznego, które dotyczy osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, przedsiębiorców i osób pracujących oraz osób kształcących się.

Fundusz Kapitał Ludzki to kwota około 2 miliardów złotych, które są do wykorzystania w latach 2007 – 2013. Do tej pory wspartych zostało ponad 1700 projektów na łączną kwotę 1,4 miliarda złotych. Między innymi dzięki tym działaniom na Dolnym Śląsku prawie 8,4 tysiąca osób otrzymało pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej i powstało 8,5 tysiąca miejsc pracy.

W 2012 roku ogłoszonych będzie 26 konkursów dotyczących wsparcia osób bezrobotnych, na które przeznaczone zostały 22 miliony złotych, 8,3 miliona zostanie pożyczone osobom chcącym rozpocząć działalność gospodarczą. Ale uwaga! Nie będą to bezzwrotne dotacje. Niestety trzeba je będzie zwrócić, co zapewne skłoni potencjalnych beneficjentów do poważnego przemyślenia swoich planów biznesowych. Taka forma pomocy przewidywana jest przez Unię Europejską w kolejnym okresie finansowania w latach 2014-2020.

Arkadiusz Czocher z Forum Aktywności Lokalnej przypomniał przedsięwzięcie pod nazwą „Krok w przyszłość z nowym zawodem”. Pisaliśmy o tym projekcie w lipcu 2011 roku, gdy się rozpoczynał (http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,10938). Dzisiaj wiadomo, że wymiernym efektem zrealizowania projektu jest zatrudnienie 9 z 37 osób, które dotarły do końca przedsięwzięcia, a zatrudnią je gminy uczestniczące (Wałbrzych - 4, Mieroszów - 2, Boguszów-Gorce - 2) i Forum Aktywności Lokalnej – 1. Uczestnicy skorzystali także z różnych kursów podnoszących kwalifikacje (prawo jazdy, magazynier, zdun, spawacz czy hydraulik). Wyremontowanych zostało ponad dwadzieścia mieszkań i różnych lokali użytkowych.

Druga część spotkania poświęcona była edukacji ponadgimnazjalnej i szkolnictwu wyższemu na obszarze powiatu wałbrzyskiego.

Dyrektor „Energetyka” Roman Głód mówił o konieczności dopasowania wykształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy.
- Mają temu służyć Centra Branżowe skupiające kilka szkół zawodowych, które będą reagować na potrzeby rynku pracy i kształcić odpowiednią kadrę. Pierwszy krok został już zrobiony. Nawiązana została współpraca Zespołu nr 5 i „Energetyka” z miejscowymi pracodawcami. Podpisane zostały w tej sprawie listy intencyjne, w przyszłości powstaną klasy partnerskie, a do szkół zostały przekazane urządzenia umożliwiające naukę zgodną z nowoczesnymi technologiami. W najbliższym czasie powinniśmy skupić się na rozwoju i promocji szkolnictwa zawodowego już na poziomie gimnazjów i zachęcać młodzież do wiązania swojej przyszłości z tradycyjnymi zawodami, jak elektryk, elektronik, mechanik czy nowymi, np. mechatronik. Ważną sprawą jest także kształcenie ustawiczne. Wskaźniki demograficzne wskazują, ze w najbliższych latach będzie spadać liczba ludzi do 24 roku życia, ale są osoby, które zdobyły różne przydatne w przemyśle zawody 10, 20 lat temu i dzisiaj ich kwalifikacje odbiegają od wymagań technologii. Można jednak pomóc im powrócić na rynek pracy poprzez doszkolenie, np. na kursach – mówił Roman Głód.

Doktor Andrzej Węgrzyn z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu mówił o stanie obecnym i perspektywach szkolnictwa wyższego w powiecie wałbrzyskim. W swoim wystąpieniu stwierdził, że polska gospodarka nie jest innowacyjna, dlatego wielu zdolnych i wykształconych inżynierów nie jest przez nią „wchłanianych”, a ich możliwości są marnowane. Co prawda posiadamy spory potencjał badawczy w postaci ponad 50 tysięcy doktorów i około 6 tysięcy doktorów habilitowanych i profesorów, ale to z kolei nie przekłada się na wzrost własności intelektualnej. Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajmujemy w tej klasyfikacji jedno z końcowych miejsc.
- Mimo wszystko na uczelniach potencjał intelektualny jest i dlatego współpraca między nimi i gospodarką regionu powinna być wpisana w strategię rozwoju powiatu – przekonywał Andrzej Węgrzyn.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group